CIVIVI Noctis Damaskus Fällkniv

  • 1 149 kr

Fällkniv med mörkt etsat damaskusblad och handtag i Guibourtia-trä. Rak rygg, crossbar lock och tumknopp, 74 g.

Available for order
Supplier: CIVIVI

Letar du efter en kniv att ge bort till någon som tycker om fina saker är CIVIVI Noctis Damascus ett av våra förslag. Bladet är 7,6 cm i etsat damaskusstål och handtaget i Guibourtia-trä.

En present som blir använd

Noctis Damascus har samma lugna profil som Noctis, med rak rygg och en egg som rundar upp mot udden. Men materialen gör den till något extra. Bladet är mörkt med ett ljust, fjällikt mönster, och handtaget i Guibourtia, ett tropiskt träslag, har en varm ton. Det är en kniv som gärna ligger framme, men som också gör nytta vid fikat och i stugan.

Damaskusstål är stål i flera lager som smids samman och etsas så att mönstret syns. Varje blad får sitt eget mönster. Mönstret är i första hand en skönhetsdetalj, och det är stålet och härdningen som avgör skärpan. CIVIVI anger 58–60 HRC i kärnan.

Bladet öppnas med tumknopp på keramiska kullager och låses med crossbar lock. Du drar tvärbulten bakåt med tummen för att fälla ihop. Liners och clip är svarta, och clipet kan flyttas till vänster eller höger sida.

Trä och damaskus vill ha lite omsorg, och vi berättar gärna mer om skötseln om du hör av dig.

Specifikationer

  • Bladlängd: 7,6 cm
  • Totallängd: 18,1 cm (hopfälld 10,5 cm)
  • Bladtjocklek: 2,3 mm
  • Bladstål: Damaskusstål, 58–60 HRC (kärnhårdhet)
  • Bladform: Straight back
  • Slipning: Flatslipad
  • Bladfinish: Etsat damaskusmönster, mörkt
  • Handtag: Guibourtia-trä, svarta liners
  • Lås: Crossbar lock
  • Öppning: Tumknopp, keramiska kullager
  • Clip: Svart, tip-up, vändbar höger/vänster
  • Design: CIVIVI
  • Vikt: 74 g
  • Tillverkningsland: Kina

Användningstips

  • Torka av bladet efter användning och olja in det tunt ibland. Det skyddar stålet och mönstret.
  • Slipa bara eggen, så får mönstret på bladsidorna vara kvar.
  • Ge trähandtaget lite paraffinolja när det känns torrt.

Vanliga frågor

Hur sköter jag damaskusbladet?
Torka av det efter användning och ge det en tunn hinna olja då och då. Slipa bara eggen.

Vad skiljer den från Noctis?
Bladet är damaskusstål i stället för Nitro-V, handtaget trä i stället för Micarta och clipet svart. Mått och lås är desamma.

Relaterade modeller