Spyderco Byrd Crossbill Fällkniv

  • 609 kr

Fällkniv med inåtböjt hawkbill-blad med slät egg, för snöre, kartong och tätningslister. Handtag i rostfritt stål.

Available for order
Supplier: Spyderco

Den inåtböjda eggen på Spyderco Byrd Crossbill ser ovanlig ut, men den har ett väldigt praktiskt syfte. Fällkniven har 8,3 cm hawkbill-blad med slät egg i 8Cr13MoV och handtag helt i borstat rostfritt stål.

En kniv som drar in snittet

Ett hawkbill-blad är böjt som en klo. När du drar kniven mot dig håller kurvan kvar det du skär i, så det inte glider undan. Det gör Crossbill till en trevlig hjälp i trädgården och förrådet: kapa snöre på tomatplantorna, skära upp kartonger, korta en tätningslist eller ett spännband. Till att skiva mat passar en rak egg bättre.

Bladet är hålslipat och tunt bakom den släta eggen. Ryggen har en oslipad ryggfas, och bladet öppnas via Byrds komethål.

Handtaget i rostfritt stål har fyrkantiga urtag och ger kniven en rejäl tyngd på 162 gram. Det tål stötar och väta men kan bli halt med blöta händer. Låset är ett back lock, och clipet i rostfritt stål sitter på höger sida, med spetsen upp eller ned.

Specifikationer

  • Bladlängd: 8,3 cm (egglängd 7,8 cm)
  • Totallängd: 19,8 cm (hopfälld 11,6 cm)
  • Bladtjocklek: 3 mm
  • Bladstål: 8Cr13MoV
  • Bladform: Hawkbill
  • Slipning: Hålslipad
  • Egg: Slät (PlainEdge)
  • Handtag: Borstat rostfritt stål
  • Lås: Back lock
  • Öppning: Komethål
  • Clip: Rostfritt stål, höger sida, tip-up/tip-down
  • Vikt: 162 g
  • Tillverkningsland: Kina

Vanliga frågor

Crossbill eller Hawkbill, vilken passar mig?
Crossbill har slät egg och stålhandtag, och den är lättare att hålla vass hemma. Hawkbill har tandad egg och FRN-handtag och biter bättre i rep och fibrer. Hör gärna av dig om du vill ha hjälp att välja.

Relaterade modeller