Böker Magnum Skeksis Fällkniv i 440A
- 399 kr
Fällkniv med grönt G10-handtag i reptilmönster, mässingsring och 8,3 cm näbbformat blad i rostfritt 440A. Väger 115 g.
Supplier:
Böker
Magnum Skeksis är en fällkniv med näbbformat 8,3 cm blad i rostfritt 440A och grönt G10-handtag med en textur som påminner om reptilhud. Den väger 115 gram.
För den som vill ha något annorlunda
Alla fickknivar behöver inte se likadana ut. Skeksis från Magnum by Böker har ett handtag som ser ut som reptilhud, en mässingsring runt axelskruven och ett blad med näbbformad spets. Det är en kniv som väcker frågor och passar som present till den som gillar det udda.
Bakom utseendet finns en enkel konstruktion. Bladet fälls ut med flipper eller tumhål och glider mjukt på kullager. Ett linerlock i rostfritt stål spärrar det, och du fäller in bladet genom att trycka undan låsbladet med tummen.
440A är rostfritt och lätt att hålla skarpt. Bladet är 3 mm tjockt, så kniven känns stadig när du skär upp kartonger eller kapar snöre. Den är 19 cm utfälld, har clip för fickan och ett hål för fångrem.
Specifikationer
- Bladlängd: 8,3 cm
- Totallängd: 19,0 cm
- Bladtjocklek: 3,0 mm
- Bladstål: 440A (rostfritt)
- Bladform: Näbbformat
- Handtag: Grön G10 med reptiltextur, mässingsring kring axelskruven
- Lås: Linerlock (rostfritt stål)
- Öppning: Flipper och tumhål, kullager
- Övrigt: Clip (tip-up, höger sida), fångremshål
- Vikt: 115 g
Vanliga frågor
Hur fäller jag in bladet?
Tryck låsbladet åt sidan med tummen, så frigörs bladet och kan fällas in. Håll fingrarna borta från eggen.
Relaterade modeller
- Böker Magnum Tadpole Fällkniv i 440C – lika lekfull, men kortare och med orange detaljer.
- Böker Magnum Iguanodon Fällkniv i 440A – olivgrön G10 med kopparfärgade detaljer.
- Se alla Böker-knivar
Svenska