CIVIVI Yonder Damaskus Vågmönster Fällkniv

  • 1 239 kr

Fällkniv med mörkt damaskusblad i mjukt vågmönster och varmt trähandtag. Crossbar lock och tumknopp, 72 g.

I lager
Leverantör: CIVIVI

Letar du efter en kniv att ge bort är fällkniven CIVIVI Yonder Damascus ett av våra förslag: ett mörkt damaskusblad med ljust vågmönster och ett handtag i varmt Guibourtia-trä. Bladet är 7,3 cm och kniven väger 72 gram.

En present som blir använd

Yonder Damascus är en kniv som är fin att titta på men gjord för att användas. Formen är densamma som på alla Yonder, med ett spey point-blad som skär bra mot ett underlag och en trubbig spets. Den passar vid fikat, på picknicken och i stugan.

Damaskusstål är stål i flera lager som smids samman och etsas så att mönstret syns. Här är mönstret vågigt, och varje blad får sitt eget. Mönstret är i första hand en skönhetsdetalj, och det är stålet och härdningen som avgör skärpan. CIVIVI anger 58–60 HRC i kärnan.

Handtaget är i Guibourtia, ett tropiskt träslag med varm ton, med svarta liners. Bladet öppnas med tumknopp på keramiska kullager och låses med crossbar lock, en tvärbult som du drar bakåt med tummen. Låset fungerar lika bra för vänster som höger hand. Clipet är svart och kan flyttas till vänster eller höger sida. Kniven är ritad av Zac Whitmore.

Trä och damaskus vill ha lite omsorg, och vi berättar gärna mer om skötseln om du hör av dig.

Specifikationer

  • Bladlängd: 7,3 cm
  • Totallängd: 16,8 cm (hopfälld 9,5 cm)
  • Bladtjocklek: 2,2 mm
  • Bladstål: Damaskusstål, 58–60 HRC (kärnhårdhet)
  • Bladform: Spey point
  • Slipning: Flatslipad
  • Bladfinish: Etsat damaskus, mörkt med vågmönster
  • Handtag: Guibourtia-trä, svarta liners
  • Lås: Crossbar lock
  • Öppning: Tumknopp, keramiska kullager
  • Clip: Svart, tip-up, vändbar höger/vänster
  • Design: Zac Whitmore
  • Vikt: 72 g
  • Tillverkningsland: Kina

Användningstips

  • Torka av bladet efter användning och olja in det tunt ibland. Det skyddar stålet och mönstret.
  • Slipa bara eggen, så får mönstret på bladsidorna vara kvar.
  • Ge trähandtaget lite paraffinolja när det känns torrt. Undvik matolja, den kan härskna.

Vanliga frågor

Hur sköter jag damaskusbladet?
Torka av det efter användning och ge det en tunn hinna olja då och då. Slipa bara eggen.

Vilket damaskusmönster ska jag välja?
Den här har mjuka vågor. Yonder finns också med kantigt mönster, som ger ett mer grafiskt uttryck. Knivarna är i övrigt lika.

Relaterade modeller