CIVIVI Perfrico Burgundy 14C28N Kniv med fast blad
- 1 299 kr
Kniv med fast blad i 14C28N, vinrött G10-handtag och mönstrad bladyta, för hobbyrum och verkstad. Kydex-slida.
Leverantör:
CIVIVI
Ett vinrött handtag är inte det vanligaste på en kniv med fast blad, och det är det som gör CIVIVI Perfrico Burgundy lätt att känna igen. Bladet är 11,4 cm i 14C28N med svart- och gråmönstrad yta.
Samma kniv, mer färg
Perfrico Burgundy är samma kompakta kniv som Perfrico, men handtaget är i fräst G10 i vinrött och bladet har en svart- och gråmönstrad yta. Den röda färgen gör kniven lätt att hitta på arbetsbänken eller bland verktygen.
Bladet är symmetriskt, med spetsen i mittlinjen, men bara ena eggen är slipad. Det gör kniven bra på precisionsarbete, som hål i läder, snitt i tejp och kartong och att öppna förpackningar. Till matlagning och grövre tälj passar ett bredare blad bättre.
Bladet är av 14C28N, ett rostfritt knivstål från svenska Alleima (tidigare Sandvik). Kniven är tillverkad av CIVIVI i Kina. På den här varianten härdar CIVIVI det till 57–59 HRC, något mjukare än den svarta Perfrico, vilket gör eggen lite lättare att bryna. Ryggen är fasad men inte vass, och den ska inte slipas.
Kniven förvaras i en slida av svart Kydex med T-clip för bältet, och en flätad paracord-lanyard i svart sitter på handtaget.
Specifikationer
- Bladlängd: 11,4 cm (egglängd 10,6 cm)
- Totallängd: 23,6 cm
- Bladtjocklek: 3 mm
- Bladstål: 14C28N (Alleima, tidigare Sandvik), 57–59 HRC
- Bladform: Spjutform (spear point), en slipad egg
- Slipning: Flatslipad
- Bladfinish: Svart- och gråmönstrad
- Handtag: Fräst vinröd G10, 12,2 cm
- Konstruktion: Fast blad
- Medföljer: Slida i svart Kydex med T-clip, flätad paracord-lanyard
- Design: CIVIVI
- Vikt: 135 g (med lanyard)
- Tillverkningsland: Kina
Användningstips
- Arbeta med spetsen i korta, kontrollerade snitt mot ett skärunderlag.
- Bryn bara den slipade eggen.
- Torka av G10-handtaget med en fuktig trasa. Det behöver ingen olja.
Vanliga frågor
Vad skiljer Burgundy från Perfrico?
Handtaget är vinrött i stället för svart, bladet har mönstrad yta i stället för satin och hårdheten är 57–59 HRC i stället för 58–60.
Hur förvaras kniven?
I den medföljande Kydex-slidan, som har T-clip för bältet.
Relaterade modeller
- CIVIVI Perfrico – samma kniv med svart handtag och satinblad.
- CIVIVI Mini Praxis – liten fällkniv för vardagens snitt.
- Se alla CIVIVI-knivar
English