Alaskan Maker Whiskyglas Topografi 2-pack Everest & Mont Blanc
- 549 kr
Två munblåsta whiskyglas i tulpanform från Alaskan Maker, med Mount Everest och Mont Blanc i relief i botten. I presentask.
Produkten är tyvärr slut i lager. :(
Leverantör:
Alaskan Maker
Två whiskyglas, två legendariska berg. I det här paret från Alaskan Maker har det ena glaset Mount Everest i botten och det andra Mont Blanc – en fin present till whiskyvännen som också har en dragning åt höjderna.
Himalaya och Alperna i samma ask
Mount Everest är världens högsta berg med sina 8 849 meter. Mont Blanc, omkring 4 806 meter, är Alpernas högsta topp och berget där alpinismen brukar sägas ha börjat 1786. Tillsammans blir de ett par med både höjd och historia – och en självklar början på ett samtal när glasen kommer fram.
Glasen har tulpanform: bredare nedtill och smalare upptill. Formen samlar whiskyns aromer mot näsan, så att du får ut mer av doften i varje glas. Det gör dem lika passande till en mjuk speyside som till en rökig islay, eller till rom och konjak. Bergsreliefen är framtagen med 3D-modellering och sitter i glasens botten, där den syns genom den gyllene drycken.
Alaskan Maker är ett franskt varumärke som hämtar inspiration från natur och äventyr – vi har sedan tidigare deras knivrullar i canvas och läder. Glasen är munblåsta i borosilikatglas och levereras i presentask.
Specifikationer
- Varumärke: Alaskan Maker
- Antal: 2 glas
- Motiv: Mount Everest och Mont Blanc i relief i botten
- Form: tulpanform
- Höjd: 8 cm
- Diameter: 7,3 / 9,6 cm
- Material: munblåst borosilikatglas
- Skötsel: handdisk
- Förpackning: presentask
Tips för användning och skötsel
- Häll upp en mindre mängd och låt whiskyn andas en stund innan du dricker – tulpanformen gör resten.
- Diska för hand i ljummet vatten. Undvik diskmaskin och diskkulor, som kan lämna rester i reliefen.
- Komplettera gärna med whiskykaraffen Mount Everest för en komplett present.
Passar ihop med
- Whiskykaraff med Mount Everest i botten
- Whiskyglas med Grand Canyon och Matterhorn, 2-pack
- Shotglas Everest och Mont Blanc, 2-pack
- Alaskan Makers knivrulle i canvas och läder
- Alla produkter från Alaskan Maker
Vanliga frågor
Varför har glasen tulpanform?
Den smalare öppningen samlar aromerna, så att doften av whiskyn koncentreras när du för glaset mot näsan.
Kan glasen användas till annat än whisky?
Ja, de passar lika bra till rom, konjak eller avec efter middagen.
Tål glasen diskmaskin?
Vi rekommenderar handdisk, så att bergsreliefen i botten håller sig ren och tydlig.
English